Annonce
Skip to content
Find vej til
  • Job
  • Annonceinfo
  • Redaktionen
  • Artikler
  • Anmeldelser
  • Meninger
Skriv et debatindlæg
0
  • Alle
  • Arbejdsmiljø
  • OK 21
  • Undervisning

Mere

  • Adgangskrav Afskedigelser Alkoholpolitik Almendannelse anvendelsesorienteret undervisning arb Arbejdsglæde Arbejdsmiljø Arbejdstid AT Besparelse Brobygning Corona Dannelse Dansk Deltid DGS Didaktik Digital dannelse
  • Digital eksamensovervågning Digitalisering Efteruddannelse Eksamen Eksamensform Elevboom i gymnasiet Elever med handicap elevfor Elevfordeling Elevtrivsel Eux Faglighed Feedback Finanslov 2023 Folketingsvalg 2015 Folketingsvalg 2019 Folketingsvalg 2022 Frafald Fremmedsprog
  • Fremmedsprogsstrategi GDPR GL's hovedbestyrelsesvalg GLs internationale arbejde Grønland Grundforløb Gymnasiale suppleringskurser Gymnasielukning Gymnasiereform 2016 Hf Historie Idræt Innovation Integration It It i undervisning It-forbud Karakterer Karakterkrav
  • Karakterræs Karakterskala Karrierelæring kinesisk Klager Klasseledelse Klima Kompetenceudvikling Køn Kunstig intelligens Lærer-elev-relation Lærerliv Lectio Ledelse Lektier Lokalaftale Lokalløn Løn Matematik
  • Matematik B Min gymnasietid Naturgeografi Naturvidenskab Nedskæringer Ny lærer Nyt skoleår - nye ideer OK 13 OK 15 OK 21 OK 24 Ordblind Overenskomst Pension Præstationskultur Praktikant Professionel kapital Psykisk arbejdsmiljø regeringens gymnasieudspil
  • Repræsentantskabsmøde Rettestrategier samarbejde mellem uddannelser serviceeftersyn Sexchikane Sexisme Skriftlighed Snyd Sociale Medier Socialt taxameter SRP Stress Studieretning Studietur Sverige Taxameter Taxameterordning Teamsamarbejde tidsregistrering
  • Tillidsrepræsentant Tværfaglighed Uddannelsespolitik Undervisningsdifferentiering Valgkamp Vejledning Vidensdeling Videregående uddannelse Virtuel undervisning VUC Ytringsfrihed
  • Gymnasiereform 2016 OK 13 Corona Elevfordeling Fremmedsprog Digitalisering Nedskæringer Eksamen Besparelse Uddannelsespolitik
luk
Tilbage
Eksamen
Anne Boie Johannesson

Hvad skal en hue kræve?

17. juni 2015
Skrevet af_
Anne Boie Johannesson
Denne artikel er hentet fra arkiv og er ikke optimeret til det nye design.

Jeg har nogle tilbagevendende overvejelser i eksamensperioderne, specielt vedrørende mundtlige eksamener i kemi. Kemifagets traditioner gør nemlig, at eleverne ofte blot reproducerer lærere og lærebøger. De lærer udenad uden at kunne betydninger og sammenhænge. Desværre ser de sjældent forbindelsen mellem det stof, som de har lært, og verden omkring dem. De kan ikke perspektivere til deres hverdag og omverden, men til gengæld kan de nørde med specielle stoffer og reaktionstyper.

Gymnasiet er almendannende. Det står i bekendtgørelserne for stx, hhx, htx og hf. Det forpligter ude i de enkelte fag, og selvfølgelig også i kemifaget.

Almendannelse handler blandt andet om at kunne tage stilling til, hvilke valg der er fornuftige og ansvarlige, og vel at mærke at kunne tage stilling på et fagligt og sagligt grundlag. Derfor er det vigtigt, at eleverne kan perspektivere den viden, de tilegner sig i gymnasiet, til deres omverden og hverdag.

Men til eksamen lægges der vægt på andre ting. Her er fagtraditionerne dominerende, og vi eksaminerer for ofte eleverne uden vægt på perspektiver og anvendelser. Måske er det, fordi vi som lærere er for fokuserede på det afsnit i vores læreplaner, der handler om kernestof, og som er meget fagfagligt. Vi glemmer måske at læse afsnittet før, nemlig det om faglige mål. Eller måske er det bare, fordi vi gør, som vi altid har gjort.

Som bekendt har eksamenstraditionerne betydning for, hvordan der undervises i faget. Vi vil jo gerne ruste eleverne godt til eksamen. Men hvis det medfører, at vi nedprioriterer det almendannende i undervisningen, fordi det nedprioriteres til eksamen, så opfylder vi ikke vores mål.

Vi er tilbøjelige til at tænke vores fag som verdens navle, og fagnørderi som rigtig godt. Men vi fremmer først almendannelsen, når vi ser fagene i en større sammenhæng, og når vi ikke underviser, som om alle skal på universitetet og læse netop vores fag.

Jeg ved, at der er forskellige opfattelser af, hvordan vi bør undervise, og selvfølgelig skal fagene ikke kun være almendannende, men også studieforberedende. Men jeg hører til dem, der mener, at vi skal betone gymnasiets overordnede mål om almendannelse lige så højt som det studieforberedende.

Jeg håber, at en debat om fagidentiteter og eksamensformer på et eller andet tidspunkt får åbnet op for større og tydeligere krav om at eleverne skal vide, hvad de skal bruge deres viden til. Krav om viden uden formål og uden perspektiv lægger op til udenadslære og reproduktion.

Et krav til studenterhuen må være, at huens ejermand ved, hvorfor en given faglig viden er nyttig og anvendelig.

 

Link er kopieret
Kommentar til indlægget

Skriv et svar Annuller svar

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.

Fortsæt med Facebook
Continue with Google
Fortsæt med Twitter

Eller opret med din email

Klik her, hvis du har glemt din adgangskode
Relaterede artikler
  • Julian sorthvid

    Undervisningsministeriet blev advaret mod at benytte den digitale prøvevagt

  • Blogger Louise

    Eksamen- gaven til den flittige elev- eller kampen for overlevelse.

  • Anne Boie Johannesson

    Glimt fra Gymnasiedage.dk

  • bloggerlouise_daugaard_madsen

    Bekymrende tendenser

  • Anne_Boie J Ny

    De problematiske eksamener

  • Annonceinfo
  • Job
  • GL
  • Redaktionen
  • Artikler
  • Anmeldelser
  • Meninger
  • Skriv et debatindlæg

Tilmeld nyhedsbrev

Gå ikke glip af nyheder fra Gymnasieskolen

Indtast din email adresse
Copyright Gymnasieskolen 2023

Anbefalede stofområder
  • Arbejdsmiljø
  • Undervisning
  • Karriere
Anbefalede emner
  • Corona
  • Stress
  • Eksamen

Artikler

Meninger

Anmeldelser

Ingen resultater