
Fremtiden er åben – hvorfor lukke døren?
Svar på artiklen ”Regeringen styrker og svækker fremmedsprog på samme tid”, Gymnasieskolen. 4. september 2025.
I Gymnasieskolen den 4. september kan man læse, at regeringen vil bruge 68 millioner på at styrke tysk og fransk på de videregående uddannelser. Man har kontaktet Tysklærerforeningen, Fransklærerforeningen, Bodil-Marie Gade fra GL’s hovedbestyrelse og Nationalt Center for Fremmedsprog (NCFF), der alle glæder sig over den nye pulje, men begræder, at NCFF ser ud til at blive lukket.
Det er dejligt at se, at Gymnasieskolen sætter fokus på fremmedsprogenes krise. Men hvor er det dog forunderligt, at man kan skrive en så lang artikel uden overhovedet at nævne situationen for de øvrige af gymnasiets fremmedsprog: spansk, kinesisk, italiensk, russisk osv. – og ikke mindst engelsk – der også er i tilbagegang på universiteterne, men ikke ser ud til at få ekstra penge.
Hvis vi skal have løst sprogkrisen, duer det ikke med et enøjet fokus på de såkaldte fortsættersprog.
Hvis vi skal have løst sprogkrisen, duer det ikke med et enøjet fokus på de såkaldte fortsættersprog. Ja, såkaldte, for så stor forskel er der ikke på de faglige mål – kravene på fortsætter B og begynder A er faktisk præcis de samme. Desuden, som Kinesisklærerforeningen påpeger i Gymnasieskolen den 3. marts, bliver mange gymnasieelever i øvrigt bedre på et selvvalgt begyndersprog, end hvis de ‘tvinges’ til et fortsættersprog, og en anden væsentlig fordel ved at starte på et nyt sprog i gymnasiet er, at de fleste derved stifter bekendtskab med en ny sprogfamilie, som åbner dørene for at lære langt flere sprog i fremtiden.
En fremtid, der ligger stor og åben for et Danmark, der forstår at udnytte mulighederne. Lige nu åbnes der op for et hav af muligheder gennem EU-Kommissionens nyligt godkendte handelsaftale mellem EU, Mercosur og Mexico. En handelsaftale af gigantiske dimensioner: 950 danske virksomheder har allerede fundet vejen dertil. Fremtiden kræver dygtige oversættere og mennesker med en dyb kulturel viden om både Latinamerika, USA, Rusland, Kina, Asien. Ingen ved, hvor vi går hen i fremtiden. Kun det ved vi: Alt er kommunikation, og alt er sprog. Mange sprog.
Kristina Knappe og Rikke Gade Johansen
Forkvinde og næstforkvinde for Spansklærerforeningen
Kommentar til indlægget
Skriv et svar
Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.





Kære Kristina og Rikke
Tak for jeres debatindlæg.
Vi er dog ikke helt enig i kritikken, da bl.a. GL’s forkvinde for Uddannelsesudvalget peger på det markante fald af unge, der vælger fremmedsprog. Altså udfordringer for alle fremmedsprog.
Artiklen havde særligt fokus på finansloven, der netop var vedtaget.
Derudover udkom vi kort efter med en opfølgende artikel om nedlæggelsen af NCFF og den krise, som fremmedsprogene er i.
Men vi tager jeres input til efterretning og vil fortsat forsøge at belyse fremmedsprogenes situation.
Bedste hilsner
Malene Romme-Mølby, digital redaktør, Gymnasieskolen