Annonce
Skip to content
Find vej til
  • Job
  • Annonceinfo
  • Redaktionen
  • Artikler
  • Anmeldelser
  • Meninger
Skriv et debatindlæg
0
  • Gymnasiereform 2030
  • Kunstig intelligens
  • Eksamen

Mere

  • Adgangskrav Afskedigelser Akademikerne Alkoholpolitik Almendannelse anvendelsesorienteret undervisning APV arb Arbejdsglæde Arbejdsmiljø Arbejdspres Arbejdstid AT Autisme Bæredygtighed Besparelse BNP Brobygning campus
  • Corona Dannelse Dansk Deltid DGS Didaktik Digital dannelse Digital eksamensovervågning Digital krænkelse Digitalisering Efteruddannelse Eksamen Eksamensform Elevboom i gymnasiet Elever med handicap elevfor Elevfordeling Elevtrivsel Engelsk
  • EOP Epx EU Eux Fængsler Faglighed Feedback Filosofi Finanslov 2023 Finanslov 2024 Finanslov 2025 fjernundervisning Folkemøde 2023 Folkemøde 23 Folketingsvalg 2015 Folketingsvalg 2019 Folketingsvalg 2022 Frafald Fremmedsprog
  • Fremmedsprogsstrategi fusion gambling GDPR GL's hovedbestyrelsesvalg GLs internationale arbejde Grønland Grundforløb Gruppearbejde Gymnasiale suppleringskurser Gymnasielukning Gymnasiereform 2016 Gymnasiereform 2030 Hf Hhx Historie Høje følelsesmæssige krav Htx Idræt
  • Indeklima Indflydelse Innovation Integration Internationalt It It i undervisning It-forbud Japan Kandidatreform Karakterer Karakterkrav Karakterræs Karakterskala Karrierelæring kinesisk Klager Klasseledelse Klima
  • Kollegial supervision Kommunikation og it Kompetenceudvikling Køn Kunstig intelligens Lærer-elev-relation Lærerens dag Lærerliv læring Læsevejledning læsning Lectio Ledelse Lektier Litteratur Litteraturkanon Lokalaftale Lokalløn Løn
  • Matematik Matematik B Min gymnasietid Mobiltelefon Mødekultur Motivation Musik Naturgeografi Naturvidenskab Nedskæringer Ny lærer Nyt skoleår - nye ideer Observation af undervisning OK 13 OK 15 OK 21 OK 24 OK 26 Ordblind
  • Overenskomst Pension politik Præstationskultur Praktikant privatundervisning Professionel kapital Psykisk arbejdsmiljø Psykologisk tryghed regeringens gymnasieudspil Religion Repræsentantskabsmøde Repræsentantskabsmøde 2023 Repræsentantskabsmøde 2024 Rettestrategier samarbejde mellem uddannelser Seksualundervisning Selvcensur Seniorarbejdsliv
  • serviceeftersyn Sexchikane Sexisme Skærmfri undervisning Skriftlighed Snyd Sociale Medier Socialt taxameter SOP SRP Stress Studieretning Studietur Sverige Sygdom Taxameter Taxameterordning Teamsamarbejde Tekst
  • Teoretisk pædagogikum Tidsregistrering Tillidsrepræsentant Tilsyn Tværfaglighed Uddannelsespolitik Udveksling Undervisningsdifferentiering Undervisningsevaluering ungdomskultur ungdomsuddannelse valg Valgkamp Vejledning Vidensdeling Videregående uddannelse Vikar Virtuel undervisning VUC
  • Ytringsfrihed
  • Gymnasiereform 2016 Eksamen Kunstig intelligens Corona Elevfordeling Fremmedsprog Gymnasiereform 2030 OK 13 Tidsregistrering Nedskæringer
luk
Tilbage
Debat Gymnasiereform 2030 Uddannelsespolitik
ph.jpeg

Det er absurd at nedlægge en uddannelsespolitisk succes i stedet for at løse problemerne, hvor de er

17. februar 2025
Skrevet af_
Peter Hall

Hf-uddannelsen har været en kæmpe succes siden uddannelsens spæde oprindelse for 6 årtier siden.

De første almene- og tekniske forberedelseskurser så dagens lys i 1950’erne. De sikrede en opkvalificering af grupper på arbejdsmarkedet, der af forskellige årsager ønskede at erhverve sig tekniske og/eller boglige færdigheder til nye muligheder for job og/eller uddannelse. Det havde samfundet brug for i en tid med vækst og udvikling.

Den 2-årige hf-uddannelse og hf-enkeltfag blev fra start midt i 1960’erne et tilløbsstykke for voksne og unge, der efter 10 års skolegang eller nogle år på arbejdsmarkedet eller efter pause fra arbejdsmarkedet på grund af familiestiftelse ønskede at dygtiggøre sig med henblik på at kvalificere sig til optagelse på en videregående uddannelse, eksempelsvis uddannelse til lærer, pædagog, socialrådgiver mv.

Denne funktion har hf-uddannelsen fortsat, og funktionen som en forberedelse til start på en professionsuddannelse er blevet endnu tydeligere med professionsrettede hf-fagpakker – og faktisk kortere – da det i dag er muligt at begynde på hf direkte efter 9. klasse.

Muligheden for at sikre nok ansøgere hurtigere til professionsuddannelserne er altså i fuld gang med at blive forbedret, men det vil undervisningsminister Mathias Tesfaye forsinke med epx-omvejen.

Ministerens lettere luftige epx-udspil baseres på et indgangssår, hvor krav og det faglige niveau tilsyneladende skal være så lavt og bredt som muligt med enkelte fag på gymnasialt C-niveau, derefter skal eleverne vælge efter interesser og evner, om de vil gå videre i retning af erhvervsuddannelser, professionsuddannelser eller andet. Et helt år er lang tid til den øvelse, men det giver selvfølgelig undervisningsministerens New Speak-leg med ordet ´Gymnasium´ legitimitet.

Men hvis eleverne skal kvalificere sig til professionsuddannelser, skal de opfylde faglige krav, der kræver 2-2½ år på overbygningen efter indgangsåret, så de faglige gymnasiale niveauer i fagene kommer i hus i forhold til optagelseskriterierne. Det er således en omvej på 1½ år i forhold til i dag med en hf-uddannelse i forlængelse af 9. klasse. Og er der studiestart ved årsskiftet? Eller skal eleverne vente endnu et halvt år på at begynde på deres drømmeuddannelse efter sommerferien?

Set i lyset af de mange uklarheder i epx-udspillet er det ikke underligt, at flere oppositionspartier et efter et forlader forhandlingerne i Børne- og Undervisningsministeriet.

Godt at nytænke erhvervsuddannelserne
Idéen med at nytænke erhvervsuddannelserne som videregående uddannelser og dermed løse de strukturelle problemer er utrolig god og helt nødvendig, hvis det skal lykkedes at optage nok unge på erhvervsuddannelserne til at dække behovet nu og fremover for faglært arbejdskraft.

I stedet for at smadre den succesfulde hf-uddannelse for at skaffe volumen til epx-drømmen, vil det give mere mening og værdi at gentænke erhvervsuddannelsernes grundforløb i forskellige kombinationer med erfaringer og indhold fra eux-uddannelsen.
Peter Hall, lektor, Århus Akademi
Medlem af GL's hovedbestyrelse for Liste 3

Men der et par strukturelle problemer, der skal løses for at få succesen i hus.

Som det første vil jeg fremhæve, at der stadig er over 40.000 unge 15-24 årige, der hverken har uddannelse eller job. Retfærdigvis skal det nævnes, at dette tal er faldet med nogle få tusinde de seneste 10 år, men en del af dette fald kan forklares med de mindre ungdomsårgange.

Dernæst skal et andet strukturelt vedvarende – i hvert fald gennem flere årtier – problem nævnes; mangel på praktikpladser. Hvis det skal være mere attraktivt for unge at søge ind på en erhvervsuddannelse, er første skridt at indføre en praktikpladsgaranti for optagne unge, så de får sikkerhed for, at de er optaget på en hel uddannelse fra velkomst til svendebrev.

I stedet for at smadre den succesfulde hf-uddannelse for at skaffe volumen til epx-drømmen, vil det give mere mening og værdi at gentænke erhvervsuddannelsernes grundforløb i forskellige kombinationer med erfaringer og indhold fra eux-uddannelsen. Derved vil de unge kunne påbegynde en ungdomsuddannelse med praktiske og boglige fag, der med fuldførelse – med hue og fester – giver garanti efterfølgende for praktikplads i en virksomhed. I det perspektiv vil det give mening at sætte gang i epx-forsøg på udvalgte uddannelsessteder rundt om i landet.

Lad hf-uddannelsen fortsætte sin succeshistorie; men selvsagt med løbende plads til gennemtænkte og nødvendige forandringer med henblik på forbedringer af uddannelsens indhold og formål, afskaffelse af overflødige dobbelt-eksamener, fjerne tvungne klasseskift midtvejs i uddannelsen, styrke sammenhæng og professionstoning i uddannelsen.

Link er kopieret
Kommentar til indlægget
  1. Pingback:

Skriv et svar Annuller svar

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.

Fortsæt med Facebook
Continue with Google
Fortsæt med Twitter

Eller opret med din email

Klik her, hvis du har glemt din adgangskode
Relaterede artikler
  • IMG_3120-scaled-aspect-ratio-348-234
    Debat

    De kommende reformer giver anledning til at tænke bæredygtighed anderledes ind i undervisningen

  • Matilde_Powers-fotograf_Marie_Hald-scaled-aspect-ratio-348-234
    Debat

    S-ordfører: Det er en bunden opgave, at hf3-elever også har et uddannelsestilbud i fremtiden

  • Gitte-Jesper-sort-hvid-aspect-ratio-348-234
    Debat

    Htx skal styrkes af hensyn til Danmarks klima, miljø og sundhed

  • Kaare-Blinkenberg-NY-aspect-ratio-348-234
    Debat

    Epx: På sporet af den tabte almendannelse?

  • Anne-Sophie-Huus-Pedersen-Martin-Lamberth-aspect-ratio-348-234
    Debat

    Hhx – En attraktiv eksportvare 

  • Annonceinfo
  • Job
  • GL
  • Redaktionen
  • Artikler
  • Anmeldelser
  • Meninger
  • Skriv et debatindlæg

Tilmeld nyhedsbrev

Gå ikke glip af nyheder fra Gymnasieskolen

Indtast din email adresse
Copyright Gymnasieskolen 2025

Anbefalede stofområder
  • Arbejdsmiljø
  • Undervisning
  • Karriere
Anbefalede emner
  • Corona
  • Stress
  • Eksamen

Artikler

Meninger

Anmeldelser

Ingen resultater