Annonce
Skip to content
Find vej til
  • Job
  • Annonceinfo
  • Redaktionen
  • Artikler
  • Anmeldelser
  • Meninger
Skriv et debatindlæg
0
  • Alle
  • Arbejdsmiljø
  • Undervisning
  • Nedskæringer
  • Besparelse

Mere

  • Adgangskrav Afskedigelser Alkoholpolitik Almendannelse anvendelsesorienteret undervisning arb Arbejdsglæde Arbejdstid AT Besparelse Brobygning Corona Dannelse Dansk Deltid DGS Didaktik Digital dannelse Digitalisering
  • Efteruddannelse Eksamen Eksamensform Elevboom i gymnasiet Elevfordeling Elevtrivsel Eux Faglighed Feedback Folketingsvalg 2015 Folketingsvalg 2019 Frafald Fremmedsprog Fremmedsprogsstrategi GL's hovedbestyrelsesvalg GLs internationale arbejde Grønland Grundforløb Gymnasiale suppleringskurser
  • Gymnasiereform 2016 Hf Idræt Innovation Integration It It i undervisning It-forbud Karakterer Karakterkrav Karakterræs Karakterskala kinesisk Klasseledelse Klima Kompetenceudvikling Lærer-elev-relation Lectio Ledelse
  • Lokalløn Løn Matematik Matematik B Min gymnasietid Naturvidenskab Nedskæringer Ny lærer Nyt skoleår - nye ideer OK 13 OK 15 OK 21 Overenskomst Pension Præstationskultur Professionel kapital Psykisk arbejdsmiljø regeringens gymnasieudspil Repræsentantskabsmøde
  • Rettestrategier samarbejde mellem uddannelser serviceeftersyn Sexchikane Skriftlighed Snyd Sociale Medier Socialt taxameter SRP Stress Studieretning Studietur Taxameter Taxameterordning Teamsamarbejde tidsregistrering Tillidsrepræsentant Tværfaglighed Uddannelsespolitik
  • Undervisningsdifferentiering Vejledning Vidensdeling Videregående uddannelse Virtuel undervisning VUC Ytringsfrihed
  • Gymnasiereform 2016 OK 13 Corona Nedskæringer Elevfordeling Stress Matematik Besparelse Afskedigelser Arbejdsglæde
luk
Tilbage
DebatIkke kategoriseret
Peter Hottenroth

Hvad er en fagforenings opgave egentlig?

7. februar 2022
Skrevet af_
Peter Hottenroth

Kursus: ”Køn, normer og elevtrivsel”
Normer og forventninger til køn har stor betydning for unges trivsel og fællesskab. Hvordan kan man som underviser eller vejleder forholde sig reflekteret til de normer, der former vores forståelser af køn? Og hvordan møder vi unge, der bryder med normer for køn – fx elever, der ønsker at bruge et nyt pronomen eller navn? Med kurset, som GL-E udbyder i samarbejde med Sex og Samfund, kan I indlede drøftelserne på skolen.

Helt ærligt. Det her er bare for meget. Hvad rager det ævl mig. Vi taler om forsvindende små minoriteter. Og det kan da vel ikke være min fagforenings opgave at tage sig af det.

Mine løn – og arbejdsforhold er skide lige meget. Åbenbart. Lønfremgang og ordentlige arbejdsforhold er ude i periferien. Men det der identitetspolitiske bræk, det kan man bruge tid og kræfter på. For min regning? Intet har man gjort under Coronakrisen for at skabe tryghed og sikkerhed i forbindelse med arbejdet. Næ, nej. Som lalleglade fæhoveder har man efterplapret, hvad Danske Gymnasier og Ministeriet har blæst ud i pressen: ”Vi er så glade for at have vores elever tilbage”. Ikke et ord om de risici, vi går på arbejde med. Ikke antydningen af krav om risiko -og ulempetillæg med den fare, vi er udsat for. Men elever med problemer med deres kønsidentitet, det kan min fagforening tage sig af. Gud Fader Bevares!

Link er kopieret
Kommentar til indlægget
  1. Burkhard Sievers siger:
    25. februar 2022 kl. 16:10

    Kære Peter!
    Det er lidt ærgerligt, at dit berettigede sure opstød ikke er blevet kommenteret eller diskuteret her på debatsiden.
    Selvfølgelig har du ret i, at fagforeningens hovedopgave ikke er promovering af forskellige kurser, der har med fagene, med pædagogik eller som her med identitetspolitik at gøre.
    Men det gør fagforeningen heller ikke. GL har som organisation valgt at yde sekretariatsbistand til GL-E. Det betyder i grove træk, at GL stiller en platform til rådighed, hvor de faglige foreninger andre interesserede kursusudbydere kan annoncere deres kurser og få hjælp til at sende indbydelser, kradse penge ind m.m.
    Denne service bliver finansieret af kurserne.
    Den kursusbeskrivelse, der fik dit pis i kog, tager altså på ingen måde fokus fra de opgaver, som du med rette mener, hører ind under en fagforening.
    Du efterlyser også mere kant i forhold til vores omgang med Corona. Sygdommen har ikke fyldt ret meget i GL, så du har nok ret i, at vi i organisationen skal evaluere forløbet. Efter mine oplysninger er vi som gruppe dog ikke ramt som de omtalte sygeplejersker, var det i Silkeborg eller Skanderborg?, der blev syg under udførelsen af deres arbejde og efterfølgende fyret.
    Jeg vil bede om at sætte emnet på dagsorden til vores næste møde i GL’s hovedbestyrelse.
    Med venlig hilsen
    Burkhard Sievers

    Log ind for at svare
    1. Kresten Bremer siger:
      15. marts 2022 kl. 4:37

      Jeg må sige, at jeg faktisk er ret enig med Peter.

      Ellers kunne vores forening jo også reklamere for maling og andre “varer”… 😉

      Log ind for at svare

Skriv et svar Annuller svar

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.

Fortsæt med Facebook
Continue with Google
Fortsæt med Twitter

Eller opret med din email

Klik her, hvis du har glemt din adgangskode
  • Annonceinfo
  • Job
  • GL
  • Redaktionen
  • Artikler
  • Anmeldelser
  • Meninger
  • Skriv et debatindlæg

Tilmeld nyhedsbrev

Gå ikke glip af nyheder fra Gymnasieskolen

Indtast din email adresse
Copyright Gymnasieskolen 2022

Her kan der stå en kort tekst om søgning

Anbefalede stofområder
  • Arbejdsmiljø
  • Undervisning
  • Karriere
Anbefalede emner
  • Corona
  • Stress
  • Eksamen

Artikler

Meninger

Anmeldelser

Ingen resultater