Tekst_
Malene Romme-Mølby
Illustration_
Sidsel Sørensen
Lærernes relationsarbejde er stærkt udfordret af digitaliseringen og kunstig intelligens (AI).
Det siger forperson for GL – Gymnasielærerne Anders Frikke.
Det gør, at lærerne kommer til at føle sig mere som politibetjente frem for undervisere. Det er en udfordring, som alle skal blive bedre til at tackle.
Lærerne bruger mere og mere tid på at skabe den gode relation til eleverne. Det er både udfordrende og givende. Vi sætter fokus på, hvad det kræver, og hvor grænsen går?
“Det tror jeg også, at vi bliver med tiden. Men det er samtidig noget, som lærerne har brug for politisk hjælp til i form af centrale reformer blandt andet for eksamen,” lyder det fra Gymnasielærernes forperson.
Han fremhæver desuden en anden dagsorden.
“Vi har lært de unge mennesker, at de skal føle mere og mærke efter, hvor de er. De skal ikke finde sig i hvad som helst. Helt grundlæggende er det jo godt, men vi er samtidig også nødt til at finde nogle bedre måder at tackle ‘føleriet’ på, så eleverne i højere grad forstår at påtage sig rollen som elev mere end individ, når de er i klassen,” påpeger han.
Anders Frikke fremhæver fire ting, som er afgørende for lærernes relationsarbejde:
Kommentar til artiklen
Eller opret med din email
Klik her, hvis du har glemt din adgangskode