Artikel
KURSER I FAGENE
No image

KURSER I FAGENE

KURSER I FAGENE

Denne artikel er hentet fra arkiv og er ikke optimeret til det nye design.

Dansk??Hvad skal vi med de digitale medier? ?Beskrivelse:?Hvad skal vi med de digitale medier? ?Blogs, sites, Facebook, i-bøger og smartphones. ?Den digitale tidsalder er for længst skudt i gang, og vores elever bruger dem uden de store problemer i hverdagen.?Dato: 10. april 2012, kl. 10.00-11. april 2012, kl. 16.00.?Sted: Byggecentrum Kursuscenter Middelfart, Hindsgavl Alle 2, 5500 Middelfart.?Tilmelding på Dansklærerforeningens hjemmeside senest den 8. marts 2012: http://mit.dansklf.dk/Kurser/Alle_kurser.aspx?fi=1&Coursetype=*?Pris: Medlem 3.500,00 kroner.?Ikke medlem 3.700,00 kroner.?Kursusansvarlige: Sune Weile og Sissel Worm.???Historie??Latinamerikas udvikling?samfundsforhold, kultur og økonomi – i et nutidigt og historisk perspektiv?Kursusdag:Tirsdag den 18. september 2012, Middelfart.?Info/tilmelding på GL-E?s hjemmeside under Kurser i fag.???Spansk??Forskellige tilgange til spanskundervisningen?Arrangør: Spansklærerforeningen.?Program: Om formiddagen vil der være et oplæg af Susana Fernández, Aarhus Universitet, med titlen Un enfoque cognitivo de la enseñanza de gramática en la clase del español como lengua extranjera.?Om eftermiddagen vil der være et oplæg om cooperative learning i spanskundervisningen ved Liv Fernley Schoppe, Roskilde Gymnasium.?Tid og sted: Tirsdag den 17. april 2012, kl. 9.30 til 15.00.?VUC Fyn, afdelingen i Enggade, lok. 407, Enggade 15, 5000 Odense C.?Deltagere: Maksimum 40.?Pris: 600,- kroner for medlemmer af Spansklærerforeningen, 1.000 for ikke-medlemmer. Der vil blive serveret frokost og kaffe.?Tilmelding: Pr. mail til spanskkursus@gmail.com senest mandag den 26.3.?Husk at angive jeres navn og ansættelsessted med dettes adresse og EAN-nr.

Kommentar til artiklen

Skriv et svar

Anbefalede stofområder
Anbefalede emner

Artikler

Meninger

Anmeldelser

Ingen resultater