Annonce
Skip to content
Find vej til
  • Job
  • Annonceinfo
  • Redaktionen
  • Artikler
  • Anmeldelser
  • Meninger
Skriv et debatindlæg
0
  • Gymnasiereform 2030
  • Kunstig intelligens
  • Eksamen

Mere

  • Adgangskrav Afskedigelser Akademikerne Alkoholpolitik Almendannelse anvendelsesorienteret undervisning APV arb Arbejdsglæde Arbejdsmiljø Arbejdspres Arbejdstid AT Autisme Bæredygtighed Besparelse BNP Brobygning campus
  • Corona Dannelse Dansk Deltid DGS Didaktik Digital dannelse Digital eksamensovervågning Digital krænkelse Digitalisering Efteruddannelse Eksamen Eksamensform Elevboom i gymnasiet Elever med handicap elevfor Elevfordeling Elevtrivsel Engelsk
  • EOP Epx EU Eux Fængsler Faglighed Feedback Filosofi Finanslov 2023 Finanslov 2024 Finanslov 2025 fjernundervisning Folkemøde 2023 Folkemøde 23 Folketingsvalg 2015 Folketingsvalg 2019 Folketingsvalg 2022 Frafald Fremmedsprog
  • Fremmedsprogsstrategi fusion gambling GDPR GL's hovedbestyrelsesvalg GLs internationale arbejde Grønland Grundforløb Gruppearbejde Gymnasiale suppleringskurser Gymnasielukning Gymnasiereform 2016 Gymnasiereform 2030 Hf Hhx Historie Høje følelsesmæssige krav Htx Idræt
  • Indeklima Indflydelse Innovation Integration Internationalt It It i undervisning It-forbud Japan Kandidatreform Karakterer Karakterkrav Karakterræs Karakterskala Karrierelæring kinesisk Klager Klasseledelse Klima
  • Kollegial supervision Kommunikation og it Kompetenceudvikling Køn Kunstig intelligens Lærer-elev-relation Lærerens dag Lærerliv læring Læsevejledning læsning Lectio Ledelse Lektier Litteratur Litteraturkanon Lokalaftale Lokalløn Løn
  • Matematik Matematik B Min gymnasietid Mobiltelefon Mødekultur Motivation Musik Naturgeografi Naturvidenskab Nedskæringer Ny lærer Nyt skoleår - nye ideer Observation af undervisning OK 13 OK 15 OK 21 OK 24 OK 26 Ordblind
  • Overenskomst Pension politik Præstationskultur Praktikant privatundervisning Professionel kapital Psykisk arbejdsmiljø Psykologisk tryghed regeringens gymnasieudspil Religion Repræsentantskabsmøde Repræsentantskabsmøde 2023 Repræsentantskabsmøde 2024 Rettestrategier samarbejde mellem uddannelser Seksualundervisning Selvcensur Seniorarbejdsliv
  • serviceeftersyn Sexchikane Sexisme Skærmfri undervisning Skriftlighed Snyd Sociale Medier Socialt taxameter SOP SRP Stress Studieretning Studietur Sverige Sygdom Taxameter Taxameterordning Teamsamarbejde Tekst
  • Teoretisk pædagogikum Tidsregistrering Tillidsrepræsentant Tilsyn Tværfaglighed Uddannelsespolitik Udveksling Undervisningsdifferentiering Undervisningsevaluering ungdomskultur ungdomsuddannelse valg Valgkamp Vejledning Vidensdeling Videregående uddannelse Vikar Virtuel undervisning VUC
  • Ytringsfrihed
  • Gymnasiereform 2016 Eksamen Kunstig intelligens Corona Elevfordeling Fremmedsprog Gymnasiereform 2030 OK 13 Tidsregistrering Nedskæringer
luk
Tilbage
Debat

Jeg ser problemer ved “at lade elevernes individuelle behov bane vejen for læringen”

2. maj 2024
Skrevet af_
Inger Helle-Nielsen

Mads Knigge har skrevet et indlæg om, hvordan man på ungdomsuddannelserne kan tilpasse sig de aktuelle unges behov. Han mener, vi skal opgive det traditionelle læringsrum, der tager udgangspunkt i klasserummet.

Knigge mener, vi skal tage langt flere afsæt i elevernes individuelle behov. Og at vi skal inddrage flere ressourcepersoner i undervisningen.  “Lad dørene stå åbne, og lad elevernes individuelle behov bane vejen for læringen”, skriver Knigge.

Jeg er helt enig i, at vi skal fokusere på at få en større diversitet i uddannelsessystemet. Men jeg er ikke enig i, at det er et nyt behov, vi står med. Og jeg ser nogle problemer i de forslag til åbne døre, Knigge kommer med.

Siden gymnasiet var en vej ind i den akademiske verden for de få, og det kun var unge fra akademiske kredse, der fik en studentereksamen, har der været behov for at tilpasse undervisningen nye elevtyper.

Både Pierre Bourdieu og Basil Bernstein har for mange år siden skrevet om de problemer, unge fra hjem, hvor forældrene ikke har så meget teoretisk uddannelse, har, når disse elever skal tilpasse sig det, Bourdieu kalder den legitime kultur i uddannelsessystemet. En kultur, der kommer til udtryk i sproglige koder, adfærdskoder og mange andre koder, som nogle elever kender hjemmefra, andre står fremmede over for.

For nogle unge virker den sociale baggrund som en dynamo. For andre som en bremseklods.

Hvis vi skal tilgodese alle de unge, der kommer fra hjem, hvor forældrene ikke har en teoretisk uddannelse, bliver vi derfor nødt til at erkende, at den herskende kultur i uddannelsessystemet er snæver og vanskelig tilgængelig for mange elever. Med det resultat, at elevernes karakterer afspejler deres socioøkonomiske forhold snarere end deres anlæg og evner.

Her er der behov for at udvikle en skole, der også tilgodeser elevers praktiske og kreative erfaringer, evner og kompetencer.

Når timen starter, opstår der en fælles identitet, som alle har glæde af at være en del af.
Inger Helle-Nielsen, cand.mag. og pensioneret lektor

Og så er der alle de andre udfordringer, Knigge skriver om. Mange af disse forhold er individuelle. Jeg synes, Knigges opremsning af dagens udfordringer i et klasserum afspejler den nye tids individualiserede og fragmentariske kultur.

En meget fragmenteret og individualiseret undervisning er, efter min erfaring, for de, i denne sammenhæng, stærke elever. Det er elever, der er vokset op med den elaborerede kommunikationskode, og som dermed er vant til stor selvstændighed. For mange andre elevtyper er jeg bange for, de kommer til at mangle en tilknytning til et overskueligt miljø, både m.h.t. klasserum og en lærer, de kender.

Der tales meget om, at vi skal bevare en høj grad af sammenhængskraft i vores samfund, hvis vi fortsat skal været et godt land at leve i. Det tror jeg ikke, man opnår ved, at en klasse bliver atomiseret i individuelle særinteresser og behov. De unge har brug for at høre til i en tryg sammenhæng og opleve, at de både har individuelle og fælles behov og interesser.

Min erfaring er, at når timen starter, opstår der en fælles identitet, som alle har glæde af at være en del af. Udfordringen for os lærere er så, at vi i løbet af lektionen skal kunne differentiere undervisningen, så vi løfter alle eleverne. Og det er ikke nogen lille udfordring.

Link er kopieret
Kommentar til indlægget

Skriv et svar Annuller svar

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.

Fortsæt med Facebook
Continue with Google
Fortsæt med Twitter

Eller opret med din email

Klik her, hvis du har glemt din adgangskode
Relaterede artikler
  • Mads-Knigge.jpg
    Debat

    Nye elevtyper kræver nyt tværfaglige samarbejde

  • Annonceinfo
  • Job
  • GL
  • Redaktionen
  • Artikler
  • Anmeldelser
  • Meninger
  • Skriv et debatindlæg

Tilmeld nyhedsbrev

Gå ikke glip af nyheder fra Gymnasieskolen

Indtast din email adresse
Copyright Gymnasieskolen 2025

Anbefalede stofområder
  • Arbejdsmiljø
  • Undervisning
  • Karriere
Anbefalede emner
  • Corona
  • Stress
  • Eksamen

Artikler

Meninger

Anmeldelser

Ingen resultater