Artikel
Valget nærmer sig
HBvalg_tegning

Valget nærmer sig

Fra mandag og 14 dage frem er det muligt at afgive sin stemme til valget til GL's hovedbestyrelse. Husk at opdatere dine oplysninger på gl.org.

Tekst_ Morten Jest
Denne artikel er hentet fra arkiv og er ikke optimeret til det nye design.

Vil du være med til at påvirke, hvilken retning din fagforening skal gå i? Så er det fra førstkommende mandag og de næste 14 dage, du kan stemme til GL’s hovedbestyrelsesvalg.

Foreningens love er blevet ændret – således skal den kommende hovedbestyrelse sidde i tre år mod hidtil to. Det skyldes blandt andet, at man ønsker mere ro og tid til at formulere politikker og mindre valgkamp omkring overenskomstforhandlingerne.

43 kandidater stiller denne gang op på de tre lister 1, 2 og tre. De fordeler sig med 15 kandidater på liste 1, 13 på liste 2 og 15 på liste 3. Du kan se alle kandidaterne og deres udtalelser på GL’s hjemmeside gl.org, hvor du også kan se de overordnede listeudtalelser. Desuden kan du her på gymnasieskolen.dk blive klogere på de tre listeformænd i de tre interviews publiceret i denne uge – se liste 1, liste 2 og liste 3.

Hovedbestyrelsesvalget foregår ligesom for to år siden udelukkende elektronisk. Du kan finde flere oplysninger på gl.org, men hvis du har opdateret din emailadresse på mit.gl.org, får du tilsendt en stemmeseddel direkte i din inbox.

GL’s formand Annette Nordstrøm Hansen vil offentliggøre valgresultatet umiddelbart efter afstemningens afslutning den 2. november. Den ny hovedbestyrelse (pr. 1. januar 2016) vil selv konstituere sig senere.

Kommentar til artiklen

Skriv et svar

Anbefalede stofområder
Anbefalede emner

Artikler

Meninger

Anmeldelser

Ingen resultater