Molekyler, mad og miljø – Gymnasiekemi C
Jeg har for nylig haft muligheden for at læse den nyeste kemiudgivelse fra Gymnasieforlaget, nemlig bogen Molekyler, mad og miljø, som er rettet mod kemi C på stx. Det er en interessant bog, der vover at have en anderledes tilgang til kemifagbøger, da den vælger at gøre en række ting anderledes.
For det første er der valget af emner. Typisk er emner som organisk kemi, stofmængdeberegning og syre/base-kemien lavet som meget separate emner, men i denne bog har man valgt en anden tematisering, som gør, at den organiske kemi samt syre/base-kemien bliver spredt ud. Således har bogen fire hovedtemaer (”byggesten”, ”bæredygtige brændstoffer”, ”madens molekyler” og ”miljøkemi”), og den organiske kemi dukker op i tre af temaerne, mens syre/base-kemien dukker op i to af dem. Dette kræver en anden tilgang til planlægningen af undervisningen for kemilæreren, men det giver også en bedre mulighed for tematisering i løbet af skoleåret, da det er tydeligt, at tematiseringen har været vigtig for forfatterne at fokusere på.
En anden ting, der bør nævnes, er bogens hovedfokus på organisk kemi. Som forfatterne selv begrunder i starten af bogen, er dette valgt, dels fordi eleverne finder det mere interessant, dels fordi mange af jobmulighederne efter gymnasiet ligger inden for organisk kemi. Denne fokusering giver en række indspark, som man normalt ikke ser i kemibøger på C-niveau, blandt andet inddrages aldehyder og ester under funktionelle grupper, og også fedtsyrer samt karbonkredsløbet inddrages i bogens materiale. Nogle af disse vil muligvis være svære at kunne nå helt til bunds i, men takket være bogens stramme struktur er det nogenlunde til at fravælge enkelte ting; således er der for hver to sider ét specifikt tema, der gennemgås.
En tredje ting, der også bør nævnes, er opgaverne. Modsat de fleste kemibøger er opgaverne lagt bagerst i det enkelte tema (dette ses allerede i mange fysikbøger), men mere interessant er det, at opgaverne er blevet delt ind i fire kategorier. For eksempel er opgaver markeret med en enkelt stjerne opgaver, som blot skal bruges til at terpe det læste, mens tre stjerner er mere udfordrende opgaver. Er der et ”i” ved siden af opgaven, kræves der noget research andetsteds. Til sidst bør også nævnes, at der bagerst i bogen er et appendiks med de vigtigste formler og tabeller, hvilket bør lette arbejdet for eleverne.
Samlet set er bogen et godt bud på en ny tilgang til kemifagbøger. Den prøver en anderledes tilgang til den tematiske opbygning af undervisningen, og med dens ret lave pris er den til at indkøbe til nye klasser. Der er enkelte ting, som jeg dog personligt ville ændre på, for eksempel kunne man have brugt mere tid på stofmængdeberegning, og også redoxreaktioner fortjener lidt ekstra plads. Som tidligere nævnt skal den enkelte kemilærer også vænne sig til den anderledes opbygning, men dette er mere en smagssag. Jeg ved endnu ikke, om jeg selv kommer til at bruge den som hovedbog i min undervisning, men den organiske kemi i bogen er noget, som jeg afgjort vil komme til at bruge i min undervisning fremadrettet, så denne del vil jeg slutteligt rose.
Kommentar til anmeldelsen
Eller opret med din email
Klik her, hvis du har glemt din adgangskode