Im Westen nichts neues
De fleste tysklærere vil jo kende titlen Im Westen nichts neues, som jo er titlen på Erich Maria Remarques roman fra 1929, og som i 2022 blev filmatiseret og nu kan streames på Netflix.
Bogen her er en ‘tysk temabog til gymnasiet’ og lægger op til tværfagligt samarbejde med eksempelvis historie, engelsk eller billedkunst, da den første del af bogen af en didaktisering af en grafic novel-adaption fra 2014 med tekstuddrag udvalgt af Gaby von Borstel og billedsiden skabt af Peter Eickmeyer, der har benyttet en ekspressiv tegnestil. Billedsiden skal understøtte elevernes tekstforståelse og forståelse for romanens samtid. Bogen starter med en kort introducerende tekst til temaet samt et interview med Peter Eickmeyer.
Den anden del af bogen indeholder forskellige tekster og billeder fra originaltekstens samtid, der selvfølgelig ligeledes er didaktiseret efter fagets standard.
Af teksttyper indeholder anden del både et brev, en tale, sange og digte samt billeder – det mest kendte nok Otto Dix, Dresdner Triptychon (originaltitel Der Krieg). Bogen afsluttes med de nu nærmest obligatoriske ’Redemittel’.
Min vurdering af bogen er, at den er meget anvendelig primært på stx, især ift. det tværfaglige samarbejde som nævnt tidligere. På hhx, hvor jeg underviser, kører fagene tysk og historie som udgangspunkt forskudt, med tysk B på 1. og 2. år og historie på 2. og 3. år. Og i tysk på hhx er vores hovedfokus derudover på tiden efter 1945, og billedkunst er ikke en del af fagrækken.
Så vidt jeg kan se, findes bogen kun fysisk, og det tænker jeg er et bevidst valg fra forfatterne og forlaget.
Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.
Intet nyt om Vestfronten
Gymnasieskolen nr. 3, 2026 bragte en anmeldelse af vores temabog til tysk ”Im Westen nichts neues”. Vi er glade for omtalen, men vi synes ikke, at det virker til, at anmelderen har læst bogen. Hun forholder sig ikke til emnet om Første Verdenskrig eller til vores didaktiske valg, herunder ideen at bruge billeder som åbning til en klassisk, men svær tekst. I stedet præsenteres bogen i generelle vendinger, der synes at være overtaget direkte fra bogens forord. Det nævnes godt nok, at hovedværket er en graphic-novel-adaption af Remarques ”Intet nyt fra Vestfronten”, men derudover bliver omtalen af indholdet upræcis. Anmelderen har tilsyneladende kigget i indholdsfortegnelsen og fundet ”et brev” og ”en tale”. Hvis man gør sig den ulejlighed af kigge inde i bogen, finder man tre feltpostbreve fra Vestfronten, der tilsammen fortæller om soldaten Johannes Wierichs skæbne, og der er faktisk to politiske taler – begge af Kejser Wilhelm II ved krigsudbruddet. Anmeldelsen nævner desuden, at der er sange og digte, men gør heller ikke her sin læser klogere på forfattere, genre eller indhold. Bogen bliver bedømt med 4 ud af 6 stjerner. Men det står hen i det uvisse, hvad der begrunder denne vurdering. Anmelderen hævder (modsat vores intention og erfaring), at bogen primært egner sig til tværfagligt samarbejde, dog med fag, der ikke er relevante for hende som hhx-lærer, der i øvrigt heller ikke skal læse tekster fra før 1945. Alt i alt virker det ikke til, at anmelderen hverken har haft tiden eller nysgerrigheden med sig, da hun skrev sin anmeldelse. Resultatet er under niveau. Læseren lærer intet nyt om bogen. Vi kan kun opfodre vores tyskkolleger ude i landet til selv at gå på opdagelse i bogen og vurdere dens potentiale, for anmeldelsen gør det i hvert fald ikke.
Allan Ahle og Jakob Sønderskov Sørensen
Lærebogsforfattere til ”Im Westen nichts neues“ fra Forlaget Columbus.