Om Gymnasieskolen

Gymnasieskolen bringer artikler om faglige spørgsmål, nyheder, interview og debat om emner inden for undervisningssektoren med særlig fokus på de gymnasiale uddannelser. 

Magasinet udkommer 13 gange årligt i et kontrolleret oplag på 15.500 eksemplarer og læses af 52.000 personer per nummer.

Se Gymnasieskolens deadlines her.

Derudover er der daglige nyheder, blogs og debat på gymnasieskolen.dk

Bladet og sitet redigeres efter journalistiske principper og er ikke udtryk for GL's holdninger.

Se gymnasieskolen.dk's retningslinjer for debat og kommentarer her.

Udgiver
Gymnasieskolernes Lærerforening;
Vesterbrogade 16, 1620 København V
Tlf. 33 29 09 00
E-mail: Gymnasieskolen@gl.org

Redaktion
Chefredaktør: Morten Jest (DJ) (ansvarshavende), jest@gl.org. Tlf. 33 29 09 40

Webredaktør: Malene Romme-Mølby (DJ), mrm@gl.org. Tlf. 33 29 09 48
Tina Rasmussen (DJ), tina@gl.org. Tlf. 33 29 09 49
Praktikantvejleder: Johan Rasmussen (DJ), johan@gl.org. Tlf. 33 29 09 31
Katrine Pinborg, (Journalistpraktikant) kp@gl.org. Tlf. 33 29 09 63

Redaktionens adresse
Gymnasieskolen
Vesterbrogade 16
1620 København V

E-mail-adresse
gymnasieskolen@gl.org

Gymnasieskolen optager ikke indlæg, der samtidig sendes til andre blade, eller som indeholder tekstreklame.

Abonnement
Gymnasieskolen
Vesterbrogade 16
1620 København V

Kontakt Eva Christiansen om oprettelse af abonnement, adresseændring, udeblevne numre og betalingsspørgsmål.
Tlf. 33 29 09 00
Email: christiansen@gl.org

Abonnement af magasinet Gymnasieskolen koster 625,- kroner incl. moms 

Rejse-, stillings- og forretningsannoncer
DG Media A/S
Store Kongensgade 72
1264 København K

Kontaktperson: Morten Holm, morten.h@dgmedia.dk
Tlf. 7027 1155 
Fax 7027 1156
www.dgmedia.dk
epost@dgmedia.dk

Layout m.m.
Design: Daniel Dalsgaard, Datagraf AS
Webdesign: Lasse Gejl, NamNamDesign
Webløsning udviklet på Drupal 7 af Vertikal, morten.dk og noerskov.com.

Tryk
Datagraf Auning AS
Oplag 13.500

Medlem af Danske Specialmedier
Tilmeldt Fagpressens Medie Kontrol